Wentylatory dachowe stanowią jeden z elementów wentylacji mechanicznej i są idealnym wspomagaczem dla wentylacji naturalnej. Służą do oddymiania i wymiany powietrza w budynku. Na jakiej zasadzie działają oraz jak wybrać odpowiedni dla siebie wentylator dachowy? Podpowiadamy!wentylator dachowy

Działanie i charakterystyka wentylatorów dachowych

Wentylatory dachowe stosuje się jako element wentylacji mechanicznej wywiewnej. Wywiewnej, ponieważ wywiewają nieświeże powietrze, a przez specjalne otwory nawiewne wpuszczają całkiem nowe i czyste. Stosuje się je także do wspomagania wentylacji grawitacyjnej, w momencie gdy naturalny ciąg jest zbyt słaby aby skutecznie wymienić zużyte powietrze.

Szukasz najwyższej jakości wentylatora dachowego? Zajrzyj na http://sklep.bhklim.com.pl – wentylatory dachowe Kraków

Wentylatory dachowe wyciągowe przeznaczone są do pomieszczeń o raczej niskim stopniu zanieczyszczenia powietrza. Mają zastosowanie głównie w mieszkaniach, domach, supermarketach czy parkingach i budynkach gospodarczych. Możemy zainstalować je także w pomieszczeniach o trochę większym stopniu zanieczyszczenia, np. halach przemysłowych czy budynkach użyteczności publicznej. Do wentylacji nawiewno-wywiewnej służą specjalne modele wentylatorów dachowych. Możemy połączyć je z kuchennymi okapami, które wyposażone są w separatory tłuszczu.  Wentylatory wyciągowe mają zastosowanie w laboratoriach, lakierniach, kuchniach czy warsztatach.

Jak wybrać odpowiedni wentylator dachowy?

Ogólny model budowy wentylatorów dachowych jest zazwyczaj taki sam. Obejmuje niewielki okap z modułem osłoniętym konstrukcją zabezpieczającą (chroni przed zwierzętami, deszczem czy liśćmi). Ważne cechy konstrukcyjne, na które musimy zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru wentylatora dachowego, to:

  • Kierunkowy strumień wylotowy – który jest charakterystyczny dla wentylatorów w systemach transportu pneumatycznego.
  • Wydzielona komora silnika – stosowane tam, gdzie przetłaczane powietrze mogłoby zadziałać niszcząco na elementy silnika.
  • Wirniki bębnowe – jest to podstawowy wariant, dzięki któremu wentylator działa dość cicho, jednak jest nieodporny na zanieczyszczenia i odkładanie się lepkich substancji.
  • Wirniki promieniowe – działają głośniej niż wirniki bębnowe, jednak są o wiele mniej wrażliwe na tłoczone, zanieczyszczone powietrze.
  • Termiczne zabezpieczenie silnika – działające poprzez czujnik temperatury uzwojeń.
  • Specjalny kształt łopatek – powinien być zbudowany tak, aby unikać osadzania się zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć negatywnie na pracę wentylatora.
  • Wysokiej jakości materiały – zarówno wnętrze urządzenia, jak i sama obudowa, powinny zostać stworzone z wysokojakościowego metalu, dzięki któremu wentylator będzie odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne.