Doskwierają Ci upalne dni i masz dość przebywania w gorących pomieszczeniach ? To znak, abyś pomyślał o zakupie klimatyzacji, która z pewnością zapewni Ci odpowiedni komfort, kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni. Jednak przed zakupem, warto abyś poznał rodzaje klimatyzatorów i dostosował je do swoich potrzeb.


Split czy multi-split ? Poznaj rodzaje klimatyzatorów

Rodzaje klimatyzatorów

Obecnie systemy klimatyzacyjne to podstawowe wyposażenie każdego biura, firmy czy nawet zwykłego mieszkania. W tych miejscach, klimatyzacja ma za zadanie ochładzać powietrze oraz niwelować nadmiar wilgoci.

Klimatyzatory monoblokowe

Klimatyzatory monoblokowe mają tylko jedno główne zadanie – ochładzać i kontrolować temperaturę powietrza w danym pomieszczeniu. Tego typu klimatyzator nie ma możliwości nawilżania czy osuszania powietrza. Na pewno nie będą się nadawać do sypialni czy nawet salonu, ponieważ poprzez duże wykorzystanie sprężarki oraz wentylatora generują spory hałas. Do ich budowy wykorzystuje się parownik, skraplacz, sprężarkę, zawór rozprężny oraz podwójny wentylator.

Klimatyzatory split

Klimatyzatory typu split składają się z warstwy wewnętrznej – chłodzącej powietrze wewnątrz pomieszczenia oraz zewnętrznej odprowadzającej ciepło na zewnątrz  budynku. Generują zdecydowanie mniejszy hałas, niż jak to jest w przypadku klimatyzatorów monoblokowych. Klimatyzatory typu split możemy spotkać w kliku odmianach:

  • Klimatyzatory ścienne – jak sama nazwa wskazuje umieszcza się je na ścianie, jak najbliżej sufitu, po to aby kierowały strumień powietrza w dół. Cechują się niezwykle estetycznym wyglądem oraz wzornictwem.
  • Klimatyzatory kasetonowe – instalowane głównie na podwieszanym suficie. Ich zasada działania polega na zasysaniu powietrza z pomieszczenia i po uzyskaniu właściwych parametrów powietrze to jest nawiewane z powrotem do pomieszczenia.
  • Klimatyzatory kanałowe – podobnie jak klimatyzacja kasetonowa, umieszczana jest na podwieszanym suficie. Chłodne powietrze generowane przez ten typ klimatyzatora rozprowadzane jest kratkami nawiewnymi zamontowanymi w suficie .
  • Klimatyzatory skrzynkowe – ich wygląd przypomina raczej zwykły grzejnik, niż klimatyzator. Montowane są na podłodze lub przy ścianie.

Klimatyzatory multi-split

Klimatyzacje tego typu posiadają jednostkę zewnętrzną oraz wewnętrzną. Wyposażone są w pompę ciepła, której zadaniem jest grzać oraz ochładzać jednocześnie kilka pomieszczeń. Ich głównym autem jest to, że pozwalają na znaczną oszczędność energii.

Klimatyzatory okienne

Klimatyzacja, która jest umieszczana w otworze okiennym lub w murze. Charakteryzuje się łatwością użytkowania, prostotą montażu oraz niską ceną. Ich główną wadą jest generowanie zbyt dużego hałasu.

 

Jeśli nie wiesz, jaki typ klimatyzacji będzie najlepszy do Twojego domu, skonsultuj się z profesjonalistami: http://icecool.com.pl/.