rekuperacja w domku jednorodzinnym

Wentylacja grawitacyjna odchodzi w niepamięć. Nowoczesne budownictwo bardzo chętnie stawia na rekuperatory. Nic dziwnego – zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła szybko doceni każdy domownik. Dlaczego to lepszy wybór niż tradycyjny wariant grawitacyjny?

Odzyskiwanie ciepła 

Wentylacje Poznań w nowoczesnych domach energooszczędnych i pasywnych pozwalają nam wiele zaoszczędzić na oszczędzaniu. Wszystko dzięki rezygnacji z wentylacji grawitacyjnej bazującej na konwekcji. Grawitacyjne wentylowanie ochładza dom w zimie, a w lecie – zależnie od temperatury na dworze – praktycznie nie działa.

Rekuperacja to nowa jakość. Tutaj zamiast na prawa fizyki zdajemy się na technologię – w przypadku wentylacji natura nie jest najlepszym wyborem do domu. Jak działa odzyskiwanie ciepła w tym systemie? Rekuperatory są wyposażone w cztery kanały, z czego jeden odpowiada za wyprowadzanie zużytego powietrza z pomieszczenia. Ląduje ono w rekuperatorze, gdzie ciepło jest ,,magazynowane” do czasu wtłoczenia świeżego powietrza. Świeże powietrze, wtłoczone osobnym kanałem, jest następnie ogrzewane tym ciepłem. Doświadczenie pokazuje, że solidny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwala na zaoszczędzenie do 30% kwoty płaconej za ogrzewanie! 

Korzyści dla zdrowia

Rekuperacja to system wentylacji idealny dla całej rodziny. Dlaczego? Chodzi o – niezwykle przecież ważne – kwestie zdrowotne. Grawitacyjna wentylacja nie oferuje żdanego sposobu filtrowania powietrza. Do domu przylatuje ono prosto z zewnątrz – pełne zanieczyszczeń z komina sąsiada palącego plastikiem i spalin z autostrady położonej nieopodal.

Mechaniczne wentylacje nie doprowadzają do mieszania się świeżego powietrza ze zużytym, pelnym dwutlenku węgla. Wspomnielismy już o czterech kanałach – osobny odprowadza powietrze z domu, osobny ,,przesyła” świeże. Dobrze przewietrzone pomieszczenie pprawia samopoczucie i długodystansowo wplywa  na kondycję zdrowotną. Siedzenie w zaduchu napakowanym dwutlenkiem węgla to nic przyjemnego. WIe o tym każdy kto kiedykolwiek przez kilka godzin nie miał możliwości otworzenia okna!

Rekuperatory Poznań mają w swoich konstrukcjach filtr (wymienia się go co kwartał) przez ktory przechodzi powietrze zanim zostanie wtłoczone do domu. W procesie filtrowania zostaje ono oczyszczone ze wszelkich toksyn – docenią to szczególnie posiadacze czterech kątów w miastach. To nie wszystko! Filtrowanie oczyszcza także z pyłków – rekuperacja to must have w domu alergika!

Pełnia kontroli nad systemem

Tym co przesądza o słuszności postawienia na rozwiązanie jakim jest rekuperacja Poznań jest możliwość kontrolowania systemu. Mechaniczne wentylacje pozwalają sterować ilością wtłaczanego powietrza, da się połączyć rekuperator także z technologicznym wyposażeniem inteligentnego budynku bądź całkowicie zautomatyzować dzięki montażowi czujników dwutlenku węgla. 

System rekuperacji można całkowicie wyłączyć na przykład na czas wyjazdu, a po powrocie uruchomić szybkie przewietrzenia. Zawsze to oszczędność pieniędzy, chociaż warto zaznaczyć, że eksploatacja rekuperatora to koszt tylko około 120 złotych na rok. Oczywiście, wentylacja grawitacyjna jest darmowa, ale czy dziesięć złotych miesięcznie za wszystkie korzyści z rekuperacji to dużo?

Czy warto stawiać na rekuperację? Projektanci domow energooszczędnych i pasywnych nie mają co do tego wątpliwości. Podobnie jak użytkownicy! Domy z rekuperacją są przede wszystkim przyjazne dla zdrowia. Inwestycja szybko zwróci się w najcenniejszej walucie jaka jest doskonale samopoczucie nasze i naszych bliskich!

Zainteresował Cię temat chłodzenia pomieszczeń przy pomocy wentylacji? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule https://wnetrzadlaciebie.com/najefektywniejsza-metoda-chlodzenia-pomieszczen-wentylacja-nawiewno-wywiewna-we-wspolpracy-z-pompa-ciepla!