Każdy, korzystający z klimatyzacji powinien pamiętać, że wymaga ona odpowiedniej czystości. Dlatego, warto abyś poznał sposoby czyszczenia klimatyzacji, które sprawią, że Twój klimatyzator będzie w dobrej kondycji.

Poznaj 2 sposoby czyszczenia klimatyzacji

Co może powodować nieczyszczona klimatyzacja ?

Aby chłodne powietrze docierające z klimatyzacji było czyste musi przepłynąć przez specjalny filtr, który usuwa kurz i wszelkie zanieczyszczenia. Czasem oprócz typowego filtra powietrznego można spotkać filtry odwadniające i plazmowe, które uzdatniają wydmuchiwane przez klimatyzator powietrze. Poprzez osadzanie się zanieczyszczeń w klimatyzatorze maleje jego wydajność, a wzrasta zużycie energii. Osadzające się zanieczyszczenia mogą przyczynić się do rozwinięcia drobnoustrojów, które następnie będą wdmuchiwane do pomieszczenia wraz z „uzdatnianym” powietrzem. Jedną z najbardziej niebezpiecznych bakterii jest Legionella, która powoduje poważne schorzenia płuc. Dbanie o klimatyzacje i jej czyszczenie jest więc bardzo ważne dla zdrowia i oszczędności.

Stosowanie środków czyszczących

Przy czyszczeniu klimatyzatora powinniśmy pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków czyszczących. Świeże zabrudzenia zlokalizowane przy wlocie i wylocie powietrza należy oczyścić miękką, suchą tkaniną. Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia można użyć letniej wody lub łagodnego środka czyszczącego o odczynie obojętnym (np. roztwór wody z mydłem). Nie wolno używać żadnych szmatek o szorstkich powierzchniach i żrących środków. Filtry należy czyścić zgodnie ze wskazówkami producenta. Zwykle zaleca się czyszczenie co dwa tygodnie. Należy je czyścić odkurzaczem lub wodą. Jeżeli zauważamy konieczność coraz częstszego czyszczenia filtra, to najprawdopodobniej jest on do wymiany.

Gruntowne czyszczenie

Co jakiś czas powinniśmy dokonywać gruntownego oczyszczania klimatyzacji, a głównie kanałów. Czyszczeniem i serwisowaniem klimatyzacji zajmują się specjalne firmy, które przeprowadzają badania urządzeń, a także inspekcję kanałów. Pozwala to na dobranie właściwej metody czyszczenia oraz jej parametrów, aby pozbyć się różnego rodzaju zanieczyszczeń z systemów wentylacyjnych. Jedną z metod czyszczenia klimatyzacji jest szczotkowanie mechaniczne. Metoda ta polega na odrywaniu szczotką złogów zanieczyszczeń (m.in. pyłu, tłuszczu ). Szczotkę wprowadza się do wnętrza kanału za pomocą zewnętrznego urządzenia czyszczącego, wprawionego w bardzo szybkie obroty (od 300 do 1000 obrotów na minutę). Wydobyte zanieczyszczenia zasysane są do odpowiedniego filtra, umieszczonego na końcu instalacji. Drugą ważną metodą czyszczenia klimatyzacji jest dezynfekcja, która bardzo dobrze likwiduje mikroorganizmy. Dezynfekcję przeprowadza się za pomocą środków chemicznych. Bardzo ważne jest, aby była ona przeprowadzana bardzo starannie i dokładnie z uwzględnieniem biocydów.

Jeśli wolisz oddać swoją klimatyzację w ręce specjalistów zajrzyj na: http://www.bhklim.com.pl/.