Urządzenie jakim jest klimatyzator coraz częściej gości w naszych domach. Jest idealnym sposobem na poprawienie naszego samopoczucia w czasie gorących dni, ale nie tylko – sprawdzi się także jako urządzenie do usuwania nadmiaru wilgoci z powietrza. 

Klimatyzator idealnym pomysłem na gorące dni

Zadbaj o swój dobry klimat

Wiadomym jest, że gdy temperatura powietrza zaczyna przekraczać 25 stopni, a wilgotność  wzrasta o ok. 60%, to ciało zaczyna się pocić, a nasze samopoczucie pogarszać. W takiej sytuacji dobrze zadbać o dobry klimatyzator, który ochłodzi powietrze oraz pozbędzie się wilgoci. Jednak dobrze pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących jego użytkowania:

  1. Nie obniżaj temperatury w dowolny sposób – taka czynność może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami, jak np. przeziębienie.
  2. Zadbaj o odpowiednią różnicę temperatur – zakłada się, że temperatura powietrza nie powinna przekraczać 7 stopni, między pomieszczeniem klimatyzowanym, a nieklimatyzowanym. Warto abyś o tym pamiętał, ponieważ zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do niewielkiego wychłodzenia organizmu.
  3. Ustaw nadmuch powietrza w kierunku przeciwnym do Twojego ciała – podczas przebywania w pomieszczeniu, w którym działa klimatyzacja, nie możemy odczuwać ruchu powietrza.
  4. Prędkość przepływu powietrza – postaraj się, aby prędkość działania klimatyzacji nie przekroczyła 0,2 m/s. Jeśli przekroczymy tą wartość, wówczas nasze ciało będzie odczuwało bardziej przeciąg, niż komfortowy chłód.

Jak pracuje klimatyzator ?

Zasady działania klimatyzatora do domu, ale także do innych pomieszczeń, są bardzo zbliżone do działania domowej lodówki. Klimatyzator zbudowany jest z 6 ważnych części:

  • Parownika
  • Skraplacza
  • Sprężarki chłodniczej
  • Podwójnych wentylatorów
  • Zaworu rozprężonego
  • Dwóch wymienników ciepła

Sprężarka pełni funkcję rurki ssącej, przez którą wciąga czynnik chłodniczy w postaci gorącej pary. Głównym zadaniem sprężarki jest sprężyć gaz i wtłoczyć go do skraplacza. W skraplaczu zachodzi proces kondensacji, czyli przejście pary wodnej ze stanu gazowego w ciekły bądź stały. Następnie wspomniany czynnik chłodniczy przepływa ze skraplacza chłodzącego do zbiornika, w którym ciekły czynnik zostaje przepuszczony do zaworu rozprężonego. Zawór rozprężony ma za zadnie rozprężyć gaz z procesu skraplania i uzyskać efekt parowania. Po tych czynnościach, główną rolę zaczyna odgrywać parownik, w którym dochodzi do całkowitego odparowania cieczy do postaci suchej pary. Dodatkowo parownik oddaje ciepło, przez co temperatura powietrza oraz wilgotność jest zdecydowanie niższa. Nie można zapomnieć o zespole wentylatorów, których zadaniem jest wymuszenie przepływu powietrza, przy wykorzystaniu skraplacza i parownika. Oczywistym jest, że aby klimatyzator w prawidłowy sposób pełnił swoją funkcję, musimy zadbać nie tylko o prawidłowe zabudowanie instalacji chłodniczej, ale również o dostateczną ilość energii elektrycznej.