Wiele dzisiaj mówi się o klimatyzacji, w której nacisk kładziemy głównie na wygodę i komfort, a zapominamy o najważniejszej rzeczy jaką jest zdrowie. Niestety spotyka się ona z wieloma zastrzeżeniami. Często te zagrożenia wynikają z niewłaściwego jej rozmieszczenia lub eksploatacji.
Problemy alergików
Do jednych z podstawowych zadań klimatyzacji należy ochrona przed alergenami (m.in. kurz, pył) i czynnikami wzmagającymi reakcję alergiczną (np. dym papierosowy). Każdy klimatyzator jest wyposażony w minimum jeden filtr powietrza, do którego zadań należy oczyszczanie wdmuchiwanego do pomieszczeń powietrza. Czasem posiada również specjalnie filtry (np. plazmowe, fotokatalityczne), które mają poprawić jakość powietrza wewnętrznego. Jak więc może zaszkodzić to alergikom? Zanieczyszczenia gromadzone przez filtr nie znikają, tylko gromadzą się na jego powierzchni. Ponadto, zebrane zanieczyszczenia i wilgotność, to dobre warunki do rozwoju mikroorganizmów. Te wyżej wymienione problemy nie pojawiają się, jeśli eksploatacja klimatyzatora będzie przebiegać w prawidłowy sposób. Konieczne jest regularne czyszczenie filtrów (raz na dwa tygodnie) oraz ich wymiana.
Zadbaj o swoje zdrowie
Aby nie odczuwać wrażenia przeciągu, bardzo ważny jest odpowiedni dobór klimatyzatora o mocy właściwej dla wysokości i kształtu pomieszczenia. Bardzo dobrym pomysłem jest również obniżanie temperatury pomieszczenia stopniowo. Dlatego na początek powinniśmy ustawić go na temperaturę nieco niższą niż chcielibyśmy uzyskać. Zapobiegnie to gwałtownej zmianie temperatury i uczucia przeciągu. Gdy temperatura się wyrówna możemy wówczas ją jeszcze obniżyć.
Uczucie przeciągu powstaje również, gdy powietrze napotka przeszkodę (np. belkę sufitową) lub gdy nastąpi kolizja dwóch mas ze źle umieszczonym urządzeniem. Wtedy zimne powietrze gwałtownie opada i wywołuje przeciąg. Skutecznym sposobem na uniknięcia przeciągów jest więc odpowiedni dobór klimatyzatora, właściwe umieszczenie w pomieszczeniu oraz odpowiednie rozmieszczenie innych elementów na suficie.
Przeziębienie nam nie straszne
Wiele osób korzystających z klimatyzatora zauważyło również większą skłonność do przeziębień. Najczęściej wynika to z niewłaściwego korzystania z tego urządzenia. Należy przede wszystkim unikać przeciągów, które w znacznej mierze przyczyniają się do przeziębień. Ruch powietrza powinien być więc jak najmniej odczuwalny. Drugim bardzo ważnym czynnikiem przyczyniającym się do przeziębień jest zbyt duża różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz. Aby organizm nie odczuł znacząco tej różnicy nie może ona przekraczać 8°C. Jeżeli natomiast przebywamy w pomieszczeniu klimatyzowanym mniej niż 3h, to różnica temperatur nie powinna być mniejsza niż około 5°C. Ma to bardzo duże znaczenie w upalne dni, ponieważ wówczas występuje duża różnica temperatur miedzy pomieszczeniem klimatyzowanym, a temperaturą na zewnątrz. Narażamy wtedy swój organizm na szok termiczny. Taka sytuacja w znacznej mierze może przyczynić się do przeziębienia czy osłabienia organizmu i mniejszej odporności na choroby i infekcje.
Właściwa eksploatacja urządzenia
Aby urządzenie nie było dla nas utrapieniem, ale luksusem ważne jest zlecenie projektu i montażu klimatyzacji fachowcom. Jest to bardzo ważne, ponieważ właściwa eksploatacja urządzenia wyżej wymienionym problemom. Klimatyzacja to cały system, inny dla każdego pomieszczenia, dlatego, aby działał sprawnie musi zaprojektować go osoba znająca się na tym, która uwzględni nawet najmniejsze detale.