klimatyzacja

Klimatyzacja to coraz częstsze udogodnienie, które pojawia się w naszych miejscach zamieszkania. Decydują się na nią w dużej mierze osoby żyjące w domach jednorodzinnych, jednak rosnącą popularnością cieszy się także klimatyzacja do mieszkania. Wrocław, Kraków czy Gdańsk to miasta nieustannie rozwijające się, a w nowoczesnych blokach mieszka coraz więcej osób, które cenią sobie wysoki komfort. Na jaką postawić w domu, a która lepiej sprawdzi się w mieszkaniu: ścienna czy przenośna? Szukamy odpowiedzi na to pytanie!

Klimatyzacja przenośna – zalety

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest, jak sama nazwa wskazuje, jego mobilność. To najbardziej praktyczne rozwiązanie, ustawiamy ją tam, gdzie aktualnie chcemy schłodzić powietrze, możemy ją bardzo łatwo przemieścić z miejsca na miejsce. “Zamontowanie” jej nie wymaga wielkiej filozofii. Trzeba wpiąć do gniazdka elektrycznego, a rurkę odprowadzającą gorące powietrze wystawić na zewnątrz. Kusząca jest również cena. Przenośne rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze od stacjonarnego. Dobrze sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach w bloku.

Wady klimatyzacji przenośnej

Najbardziej dokuczliwym minusem jest spory hałas, który powoduje. Standardowe urządzenia generują poziom podobny do rozmowy ludzi, dlatego może on przeszkadzać podczas spotkań, gdy będzie ustawiony zbyt blisko. W przypadku dużych pomieszczeń problemem będzie rura wyrzutowa, którą trzeba wystawić za okno. Może ona okazać się zbyt krótka, by sięgnąć do miejsca w którym chcemy postawić klimatyzator.

Klimatyzacja ścienna – jakie ma zalety

Podstawową różnicą jest oczywiście to, że klimatyzacja ścienna jest zamontowana na stałe i nie można jej przenosić. Ma jednakże zdecydowanie większą moc, dlatego łatwiej schłodzić większą przestrzeń. Na zewnątrz umieszczona jest jednostka, której zadaniem jest chłodzenie powietrza. To właśnie w niej umieszczone są najbardziej hałaśliwe elementy, dlatego praca klimatyzatora wewnątrz jest zdecydowanie cichsza. Istnieje również możliwość połączenie kilku jednostek wewnętrznych z jedną zewnętrzną. To komfortowe rozwiązanie dla właścicieli dużych domów, w których nie sprawdzi się mały przenośny klimatyzator.

Minusy klimatyzatora ściennego

Największym problemem może okazać się montaż, jednak można sobie z tym poradzić, korzystając z pomocy profesjonalistów Icecool. Oszczędnych może odstraszyć natomiast cena – znacznie wyższa od przenośnego. Problemem może być też umiejscowienie jednostki zewnętrznej w bloku – musi być ona łatwo dostępna dla serwisanta. Również w domu, koniecznym jest powieszenie na ścianie, na którą nie pada dużo słońca, a także nie będzie narażona na silne podmuchy wiatru i opady, może bowiem ulec szybszemu zużyciu, a nawet zniszczeniu.

Jak znaleźć odpowiednią klimatyzację?

Pomoże nam w tym wyszukiwarka Google. Wystarczy, że wpiszemy takie hasła jak “klimatyzacja domowa Wrocław” i z łatwością znajdziemy sporo ofert, spośród których na pewno znajdziemy odpowiednią dla siebie.