Klimatyzacja jeszcze niedawno kojarzyła się z luksusem. Takie postrzeganie systemów chłodzących powietrze w pomieszczeniach odchodzi jednak do lamusa – klimatyzacja trafia pod strzechy. Nie każdego właściciela domu jednorodzinnego stać na kurtyny powietrzne czy inne wymyślne rozwiązania, ale montaż klimatyzatora wcale nie musi się wiązać z kosztami, które zrujnują domowy budżet. Przedstawiamy najważniejsze fakty, na które warto zwrócić uwagę przed instalacją systemu klimatyzacji.

klimatyzacja

Klimatyzacja – główne założenia

Klimatyzacja to najlepszy sposób na zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu w czasie upalnych dni. Ma pomóc utrzymaniu we wnętrzu pożądanego mikroklimatu, przyczyniając się do tak zwanego komfortu cieplnego mieszkańców domu.

Zadania klimatyzacji w domu

W podjęciu decyzji o zakupie systemu do klimatyzacji powinna pomóc wiedza na temat zadań, jakie spełnia zamontowany w domu klimatyzator. Samsung to jeden z wiodących producentów tego typu sprzętu. Prawidłowo wybrane urządzenia powinny spełniać dwa podstawowe zadania.

Zapewnienie optymalnej temperatury

Chłodzenie to najbardziej odczuwalna funkcja klimatyzatora. Optymalna temperatura w zamkniętym pomieszczeniu powinna mieścić się w przedziale 23-26 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o unikaniu zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniami klimatyzowanymi oraz pozbawionymi klimatyzacji.

Usuwanie nadmiaru wilgoci

Klimatyzator zajmuje się również usuwaniem z pomieszczenia nadmiaru wilgoci. Jej prawidłowy poziom pozwala lepiej dbać o zdrowie oraz wyposażenie budynku. Największą i nadmierną wilgotność powietrza notuje się zwykle latem.

Najważniejsze cechy domowej klimatyzacji

Przy wyborze systemu klimatyzacji warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które są związane z montażem i pracą klimatyzatora. Ważne jest dobranie mocy urządzenia odpowiedniej do wielkości pomieszczenia. Z kolei zakup sprzętu wysokiej jakości może pozwolić na długie korzystanie z systemu klimatyzacji – żywotność najlepszych sięga nawet 30 lat. Trzeba też pamiętać, że klimatyzator musi być serwisowany – czyszczenie i profesjonalne przeglądy powinny być przeprowadzane co najmniej dwa razy w roku.

Jak klimatyzacja wpływa na zdrowie?

Jedną z funkcjonujących powszechnie opinii jest przekonanie, że klimatyzacja ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Taki pogląd wynika najczęściej z konsekwencji nieumiejętnego korzystania z systemów klimatyzacji. Tymczasem w klimatyzatorach znajdują się zwykle filtry powietrza, które wyłapują szkodliwe dla zdrowia cząsteczki – to rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla alergików. Przykre następstwa wiązane z działaniem klimatyzacji, takie jak przeziębienia czy choroby gardła, często wynikają z nieprawidłowego umieszczenia klimatyzatora, który nawiewa powietrze bezpośrednio na mieszkańców domu.