Klimatyzacja w biurze to coraz częściej spotykana sytuacja. Każdy właściciel danej firmy powinien o nią zadbać, ponieważ w ten sposób poprawia komfort pracy swoich podwładnych. Ale nawet klimatyzacja do biura musi być użytkowana w sposób prawidłowy.

Klimatyzacja w biurze – luksus czy standard ?

Przegląd i konserwacja klimatyzacji to podstawa

Jeśli chcesz, aby urządzenie na długi czas zachowało swoją sprawność, to zadbaj o przegląd klimatyzacji. To z jaką częstotliwością powinieneś dokonywać takich czynności zależy od eksploatacji instalacji. Należy pamiętać, że zabrudzona i niekonserwowana klimatyzacja jest dobrym miejscem dla rozwoju wirusów oraz drobnoustrojów. Dlatego warto dopilnować, aby producent klimatyzatora zapewnił nam jego długoletnią gwarancję na całościową konserwację urządzenia i instalacji. Wówczas obowiązkiem osoby zajmującej się obsługą klimatyzatora jest odgrzybić instalację oraz w odpowiedni sposób przeczyścić filtry. Taka czynność powinna odbywać się co miesiąc lub co dwa. Jednak nie zawsze do tego będzie potrzebna specjalistyczna firma. W klimatyzatorach zaawansowanych technologicznie dostęp do filtra jest bardzo ułatwiony, dlatego czyszczenie możesz wykonać sam przy użyciu wody z mydłem.

Zadbaj o właściwe użytkowanie klimatyzacji

Biuro, firma to miejsca w których pracownicy spędzają dosyć sporą ilość czasu. Dlatego czasem dochodzi do takiej sytuacji w której klimatyzacja pracuje przez całą dobę. Nie jest to dobra praktyka, ponieważ w ten sposób naraża się pracowników na problemy zdrowotne, a sama firma ponosi spore straty finansowe. W trosce o swoich pracowników, dobrze wyposażyć biuro w taką klimatyzacje, która będzie pochłaniać powietrze z pomieszczenia, filtrować je, ochładzać, osuszać i w ostatniej fazie znów oddawać. Klimatyzator zaawansowany technologicznie, to dobra rzecz, jednak trzeba pamiętać o tym, że wszędzie tam gdzie znajduje się klimatyzacja, należy zadbać o okresowe wietrzenie pomieszczenia. Taka czynność sprawi, że otrzymamy dawkę świeżego powietrza, a działający klimatyzator zajmie się tym, aby w prawidłowy sposób oczyścić je z kurzu oraz brudu.

Pomyśl o swoim zdrowiu

Częstą praktyką spotykaną wśród osób lubiących powiew zimnego powietrza z klimatyzacji jest niewłaściwe ustawianie parametrów pracy urządzenia. Wielu użytkowników szukających ochłodzenia w czasie upalnych dni, decyduje się na ustawienie klimatyzacji na jak najniższą temperaturę i mocny powiew powietrza. Wówczas wychodząc z biura, różnica temperatur może doprowadzić do szoku termicznego. Dlatego zaleca się, aby klimatyzację ustawić tak, by temperatura panująca wewnątrz pomieszczenia różniła się tylko o 4-5 stopni od tej panującej na zewnątrz.