Oprócz komfortu, klimatyzator niestety może przysporzyć nam wiele kłopotu. Wybierając takie urządzenie powinniśmy zwrócić uwagę, na to jak duży hałas generuje wybrany model. Jest to bardzo ważny aspekt, który wypływa na naszą wygodę użytkowania.

Jak hałas klimatyzatora wypływa na nasze samopoczucie ?

Hałas niestety zaliczamy do niepożądanych czynników dla środowiska, ale również dla człowieka pogarszając m.in samopoczucie. Odgłos klimatyzatora może nie należy do najgłośniejszych, ale towarzyszy mu jednostajny szum, który może przeszkadzać odpoczynkowi i wyciszeniu. Hałas klimatyzatora może być szczególnie uciążliwy w miejscach pracy, gdzie potrzebne jest skupienie oraz w sypialniach w szczególności dla osób, które mają problemy ze snem.

Zadbaj, aby hałas klimatyzatora nie zakłócał Twojego odpoczynku

Każdy producent klimatyzatora, ma obowiązek podania poziomu hałasu urządzenia (mierzonego w odległości jednego metra od urządzenia). Jednostką hałasu jest decybel akustyczny (dBA). Hałas w każdym pomieszczeniu w ciągu dnia nie może przekraczać 40 dBA, a w nocy musi być mniejszy o 10 dBA.

Poziom natężenia dźwięku a zdrowie

  • dźwięki poniżej 35 dB – to natężenie jest obojętne dla naszego organizmu, bardzo często nam towarzyszy.
  • 35-70 dB– powodują irytację, zdenerwowanie, zmęczenie, utrudniają rozmowę, zasypianie.
  • 70 do 85 dB– jest to próg szkodliwości dla zdrowia, przy dłuższym działaniu może nawet powodować uszkodzenia słuchu oraz pobudzać do zachowań agresywnych.
  • 85 do 130 dB– może powodować trwałe uszkodzenia słuchu oraz różne dolegliwości i schorzenia, uniemożliwia zrozumienie mowy nawet z odległości 0,5 m.
  • powyżej 130 dB– natężenie może powodować trwałe uszkodzenia słuchu, których skutkiem są drgania organów wewnętrznych i zaburzenia ich pracy.

Klimatyzatory typu split

W domach jednorodzinnych i mieszkaniach najpopularniejsze są klimatyzatory typu split. Ich najgłośniejsze elementy – sprężarki są montowane w jednostce zewnętrznej (na zewnątrz budynku), dlatego praca tego urządzenia jest dla nas mniej uciążliwa. W jednostce wewnętrznej znajduje się jedynie wentylator. Rozpowszechnione są również klimatyzatory emitujące do 35 dBA, którego hałas porównywalny jest do cichej rozmowy. W sprzedaży dostępne są także urządzenia wytwarzające hałas nawet do 19 dB, które zachowują dużą efektywność i oszczędność wykorzystywania energii.

Jaki klimatyzator wybrać ?

Do głośniejszych tego typu urządzeń zaliczamy klimatyzatory monoblokowe, które są zdecydowanie głośniejsze i mieszczą się w przedziale od 45-55 dBA. Niestety im ciszej pracuje klimatyzator tym jest on droższy przy takiej samej mocy chłodniczej. Każdy klimatyzator wyposażony jest również w kilka biegów. Im wyższy bieg, tym praca klimatyzatora i jego wydajność zwiększa się i pracuje on zdecydowanie głośniej. Decydując się więc na jego zakup powinniśmy sprawdzić dokładnie jego parametry techniczne. Często zdarza się, że producent czy dystrybutor reklamuje wydajność chłodniczą dla najwyższego biegu, a poziomu hałasu – dla biegu najniższego.